Awards and Honours 2014

International Awards

Aerospace Guidance, Navigation, and Control Award: American Institute of Aeronautics and Astronautics
Bernard Etkin, Institute for Aerospace Studies

Corresponding Fellow: Royal Society of Edinburgh
Stewart Aitchison, Electrical & Computer Engineering

Donald E. Marlowe Award: American Society for Engineering Education
Jean Zu, Mechanical & Industrial Engineering

Fellow: ASM International
Javad Mostaghimi, Mechanical & Industrial Engineering

Fellow: Institute of Electrical & Electronics Engineers
Yu Sun, Mechanical & Industrial Engineering

Foreign Associate: Institute of Medicine of the National Academies
Michael Sefton, Chemical Engineering & Applied Chemistry, Institute of Biomaterials & Biomedical Engineering

Principal Award: Ernest C. Manning Awards for Innovation
Paul Santerre, Institute of Biomaterials & Biomedical Engineering

Senior Scientist Award: Tissue Engineering International & Regenerative Medicine Society
Molly Shoichet, Chemical Engineering & Applied Chemistry, Institute of Biomaterials & Biomedical Engineering

Sharon Keillor Award for Women in Engineering Education: American Society for Engineering Education
Susan McCahan, Mechanical & Industrial Engineering

Sloan Research Fellowship: Sloan Foundation
Sharon Goldberg (EngSci 0T3)

Stephanie Binder Young Professional Award: Human Factors and Ergonomics Society
Birsen Donmez, Mechanical & Industrial Engineering

Top 20 Under 40: American Society for Engineering Education
Micah Stickel, Electrical & Computer Engineering

Wason Medal: American Concrete Institute
Doug Hooton, Civil Engineering

National Awards

Alan Blizzard Award: Society for Teaching and Learning in Higher Education
David Colcleugh (ChemE 5T9, MASc 6T0, PhD 6T2)
Greg Evans (ChemE)
Nick Evans (ILead)
Amy Huynh (ILead)
Cecilia Konney (ChemE)
Alison McGuigan (ChemE)
Kristina Minnella (ILead)
Estelle Olivia-Fisher (ILead)
Deborah Peart (EngSci)
Doug Reeve (ChemE)
Cindy Rottmann (ILead)
Robin Sacks (ILead)
Patricia Sheridan (MechE 0T9, MASc 1T1, PhD candidate in Engineering Leadership)
Annie Simpson (ILead)
Wayne Stark (ILead)
Brian Tran (ILead)

E.W.R. Steacie Fellowship: NSERC
Milica Radisic, Institute of Biomaterials & Biomedical Engineering, Chemical Engineering & Applied Chemistry

Excellence in Education Award: Canada Mortgage and Housing Corporation
Heather MacLean, Civil Engineering

Fellow: Canadian Academy of Engineering
Uwe Erb, Materials Science & Engineering
Ted Sargent, Electrical & Computer Engineering
Yu Sun, Mechanical & Industrial Engineering
Paul Acchione (MechE 7T1,MEng 7T6)
Clement Fortin (UTIAS MASc 7T5)
Nancy Hill (CivE 8T1)
Carmine Marcello (ElecE 8T7)
Lloyd McCoomb (CivE 6T8, PhD 8T1)
Ted Robertson (MechE 7T1, MEng 7T7)
Ross Peters (ElecE 6T2)
Heather Sheardown (ChemE PhD 9T5)
Jeanette Southwood (ChemE 8T6, MASc 8T8)
James Tranquilla (ElecE PhD 7T9)

Fellow: Canadian Society for Mechanical Engineering
Aimy Bazylak, Mechanical & Industrial Engineering
Craig Simmons, Mechanical & Industrial Engineering

Fellow: Engineering Institute of Canada
Nasser Ashgriz, Mechanical & Industrial Engineering
Shahrokh Valaee, Electrical & Computer Engineering
Christopher Yip, Chemical Engineering & Applied Chemistry, Institute of Biomaterials & Biomedical Engineering

Fellow: Royal Society of Canada
Ted Sargent, Electrical & Computer Engineering
Peter Zandstra, Institute of Biomaterials & Biomedical Engineering

Gold Medal Award: Engineers Canada
Michael Sefton, Chemical Engineering & Applied Chemistry, Institute of Biomaterials & Biomedical Engineering

Gold Medal Student Award: Engineers Canada
Hanna Janossy (IndE 1T3 + PEY)

Honorary Fellow: Canadian Academy of Engineering
Clement Bowman (ChemE 5T2, MASc 5T8, PhD 6T1)

Horst Leipholz Medal: Canadian Society for Civil Engineering
Frank Vecchio, Civil Engineering

I.W. Smith Award: Canadian Society for Mechanical Engineering
Tobin Filleter, Mechanical & Industrial Engineering

John S. Bates Memorial Gold Medal: Pulp and Paper Technical Association of Canada
Honghi Tran, Chemical Engineering & Applied Chemistry

Killam Prize in Engineering: Canada Council for the Arts
Andreas Mandelis, Mechanical & Industrial Engineering

LaSueur Memorial Award: Society for Chemical Industry Canada
Grant Allen, Chemical Engineering & Applied Chemistry

Member, College of New Scholars, Artists & Scientists: Royal Society of Canada
Milica Radisic, Institute of Biomaterials & Biomedical Engineering, Chemical Engineering & Applied Chemistry

Principal Award: Ernest C. Manning Innovation Awards
Paul Santerre, Institute of Biomaterials & Biomedical Engineering

Robert W. Angus Medal: Canadian Society for Mechanical Engineering
Cristina Amon, Mechanical & Industrial Engineering

Syncrude Canada Innovation Award: Canadian Society for Chemical Engineering
Radhakrishnan Mahadevan, Chemical Engineering & Applied Chemistry

Young Engineer Achievement Award: Engineers Canada
Michael Branch (CompE 0T3)

Provincial Awards

Order of Ontario: Government of Ontario
Adel Sedra, Electrical & Computer Engineering

Ontario Professional Engineers Citizenship Award: Professional Engineers Ontario
Marta Ecsedi (CivE 7T6)

Ontario Professional Engineers Engineering Excellence Medal: Professional Engineers Ontario
Bin Wu (ElecE MASc 8T9, PhD 9T3)

Ontario Professional Engineers Research and Development Medal: Professional Engineers Ontario
Frank Vecchio, Civil Engineering

Ontario Professional Engineers Young Engineer Award: Professional Engineers Ontario
Natalie Enright Jerger, Electrical & Computer Engineering

President’s Award, Young Professional category: Ontario Society of Professional Engineers
Faizul Mohee (CivE MASc 1T0)

University of Toronto Awards

Distingished Professor in Digital Communications:
Frank Kschischang, Electrical & Computer Engineering

Faculty Award:
Jonathan Rose, Electrical & Computer Engineering

Inventor of the Year Award:
Baher Abdulhai, Civil Engineering

University Professor
Molly Shoichet, Chemical Engineering & Applied Chemistry/Institute of Biomaterials & Biomedical Engineering

Faculty of Applied Science & Engineering Awards

Agnes Kaneko Citizenship Award:
Oscar del Rio, Mechanical & Industrial Engineering

Faculty Teaching Award:
Greg Evans, Chemical Engineering & Applied Chemistry

Harpreet Dhariwal Emerging Leader Award:
Luke Ng, Materials Science & Engineering

Influential Leader Award:
Lisa Camilleri, Office of the Dean

Innovation Award:
Tomas Bernreiter, Mechanical & Industrial Engineering

Quality of Student Experience Award:
Susan Grant, Electrical & Computer Engineering

Research Leader Award:
Javad Mostaghimi, Mechanical & Industrial Engineering

Sustained Excellence in Teaching Award:
Glenn Gulak, Electrical & Computer Engineering

© 2020 Faculty of Applied Science & Engineering