Awards & Honours

ABOUT AWARDS & HONOURS

LATEST AWARDS & HONOURS NEWS

U of T Engineering faculty, staff, alumni, and students receive recognition for their research, teaching, leadership, and dedication to the Engineering profession in the form of a record number of awards and grants. In the past few years, the number of major awards received is unparalleled in the Faculty’s recent history. Our achievements have increased the Faculty’s visibility among Canada’s top Engineering organizations, such as the Engineering Institute of Canada, the Canadian Academy of Engineering and Professional Engineers Ontario, as well as international organizations such as the National Academy of Engineering in the U.S.

This section is dedicated to celebrating the many individuals who have been recognized for outstanding achievements through a variety of external and internal award programs.

2022

International

Fellow: Institute of Electrical and Electronics Engineers
Tony Chan Carusone (ECE)
Joyce Poon (ECE)

Fellow: International Academy of Wood Science
Ning Yan (ChemE)

Sloan Research Fellowship: Alfred P. Sloan Foundation
Nicolas Papernot (ECE)

Early Career Faculty Fellow Award: The Minerals, Metals & Materials Society
Yu Zou (MSE)

Ruth and Joel Spira Outstanding Design Educator Award: American Society of Mechanical Engineers
Kamran Behdinan (MIE)

Technical Achievement Award: IEEE Engineering in Medicine and Society Award
Yu Sun (MIE)

Fellow: American Society of Bone and Mineral Research 
Lidan You (MIE)

Fellow: Biomedical Engineering Society
Milica Radisic (BME, ChemE)

Fellow: Optica
Li Qian (ECE)

Honorary Member: International Union of Laboratories and Experts in Construction Materials, Systems and Structures
Doug Hooton (CivMin)

National

Canada's Aviation Hall of Fame
James DeLaurier (UTIAS)

Order of Canada: Government of Canada
Michael Collins (CivMin)

Fellow: Royal Society of Canada
Marc Rosen (MechE 8T1, MASc 8T3, PhD EngSci 8T7)
David Sinton (MIE)

Fellow: Canadian Academy of Engineering
Gregory Kopp (MechE PhD 9T5)
Hanif Ladak (ElecE 9T1)
Hugh Liu (UTIAS)
Ted Mao (ChemE MASc 9T3, PhD 9T7)
Alison McGuigan (ChemE, BME)
Maria Anna Polak (Civil PhD 9T2)
Craig Simmons (MIE, BME)
Nathan Stubina (MMS PhD 8T8)

Fellow: Engineering Institute of Canada
Aimy Bazylak (MIE)
Vaughn Betz (ECE)
Frank Vecchio (CivMin)

Member: Royal Society of Canada College of New Scholars, Artists & Scientists
Ervin Sejdić (ECE)

Alfred F. Wong Lifetime Achievement Award: Canadian Institute of Steel Construction
Jeffrey Packer (CivMin)

P. Ziogas Electric Power Award: Institute of Electrical and Electronics Engineers Canada
Peter Lehn (ECE)

Meritorious Service Award for Community Service: Engineers Canada
Sandra Odendahl (ChemE MASc 9T0)

McCurdy Award: Canadian Aeronautics and Space Institute
Hugh Liu (UTIAS)

C.D. Howe Award: Canadian Aeronautics and Space Institute
David Zingg (UTIAS)

Wighton Fellowship: Sanford Fleming Foundation
Ariel Chan (ChemE)

Arthur B. McDonald Fellowship: NSERC
Angela Schoellig (UTIAS)

Distinguished Lecturer: Canadian Institute of Mining, Metallurgy and Petroleum
Steven Thorpe (MSE)

Environment Division Research and Development Dima Award: Chemical Institute of Canada
Greg Evans (ChemE, ISTEP)

Emerging Technologies Medal: Canadian Society for Mechanical Engineering
Javad Mostaghimi (MIE)

Provincial

Citizenship Award: Ontario Professional Engineers Awards
Jeanette Southwood (ChemE 8T6, MASc 8T8)

Management Medal: Ontario Professional Engineers Awards
Roderick Tennyson (UTIAS)

 

University of Toronto

University Professor
Cristina Amon (MIE)

President's Impact Award
Levente Diosady (ChemE)

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Matthew Mackay (MIE)

Excellence Through Innovation Award
Laura Brown (ECE)
Melissa Fernandes (APSC)
Megan Tate (APSC)

Faculty of Applied Science & Engineering Awards

Agnes Kaneko Citizenship Award
Dan Grozea (MSE)

Barbara McCann Quality of Student Experience Award for Frontline Staff
Jennifer Hsu (ChemE)

Innovation Award
Oscar Del Rio (MIE)
Celeste Francis Esteves (MIE)
Aliz Karami (MIE)

Harpreet Dhariwal Emerging Leader Award
Jessica MacInnis (ECE)

Catherine Gagne Sustained Excellence in Leadership Award
Brian Coates (Office of the Dean)

McCharles Prize for Early Career Research Distinction
Scott Sanner (MIE)
Marianne Touchie (CivMin, MIE)

Safwat Zaky Research Leader Award
Andreas Moshovos (ECE)

Teaching Assistant Award
Xinyue Crystal Liu (MSE)

Early Career Teaching Award
Marianne Touchie (CivMin, MIE)

Faculty Teaching Award
Stephen Brown (ECE)

Sustained Excellence in Teaching Award
Grant Allen (ChemE)