Awards and Honours 2015

International Awards

Associate Fellow: American Institute for Aeronautics and Astronautics
Kamran Behdinan (MIE)

Borg Early Career Award: Computing Research Association
Natalie Enright Jerger (ECE)

Control Systems Award: Institute of Electrical and Electronics Engineers
Bruce Francis, Electrical & Computer Engineering

Fellow: American Association for the Advancement of Science
Greg Evans (ChemE)

Fellow: American Society of Mechanical Engineers
Kamran Behdinan, Mechanical and Industrial Engineering

Fellow: Institute of Electrical and Electronics Engineers
Baochun Li, Electrical & Computer Engineering
Deepa Kundur, Electrical & Computer Engineering
Yu Sun, Mechanical & Industrial Engineering

Fellow: Society of Plastics Engineers
Hani Naguib, Mechanical & Industrial Engineering, Materials Science & Engineering

For Women in Science Award: L’Oreal-UNESCO
Molly Shoichet, Chemical Engineering & Applied Chemistry, Institute of Biomaterials & Biomedical Engineering

Lifetime Achievement Award: American Institute of Steel Construction
Peter Birkemoe, Civil Engineering

Member: National Academy of Engineering (U.S.)
David Yao (MIE MASc 8T1, PhD 8T3)

Moving Spirit Award: Institute for Operations Research and the Management Sciences
Dionne Alemann (MIE)

Officer’s Cross: Order of Merit of the Republic of Hungary
Levente Diosady, Chemical Engineering & Applied Chemistry

Sloan Research Fellowship: Alfred P. Sloan Foundation
Natalie Enright Jerger, Electrical & Computer Engineering

National Awards

Award for the Support of Women in the Engineering Profession: Engineers Canada
Samantha Espley (Geo 8T8)

Brimacombe Award: Canadian Institute of Mining, Metallurgy & Petroleum
Mansoor Barati (MSE)

Canada’s Most Powerful Women: Top 100: Women’s Executive Network
Jeanette Southwood (ChemE 8T6, MASc 8T8)
Siobhan Robinson (ChemE 0T9, MASc MSE 1T0)

C.N. Downing Award: Canadian Society for Mechanical Engineering
Kamran Behdinan (MIE)

E.W.R. Steacie Fellowship: NSERC
Wei Yu, Electrical & Computer Engineering

Environmental Award: Canadian Institute of Mining, Metallurgy & Petroleum
Charles Jia (ChemE)

Fellow: Canadian Academy of Engineering
Kamran Behdinan, Mechanical and Industrial Engineering
Pu Chen (MIE MASc 9T3, PhD 9T8)
Greg Evans, Chemical Engineering and Applied Chemistry
Vladimiros Papangelakis, Chemical Engineering and Applied Chemistry
Anne Sado (IndE 7T7)
Michael Sefton, Chemical Engineering and Applied Chemistry, Institute of Biomedicine and Biomedical Engineering
Jim Wallace, Mechanical and Industrial Engineering

Fellow: Canadian Society for Civil Engineering
Frank Vecchio, Civil Engineering

Fellow: Canadian Society for Mechanical Engineering
Lidan You, Mechanical & Industrial Engineering

Fellow: Engineering Institute of Canada
Baher Abdulhai, Civil Engineering
David Sinton, Mechanical & Industrial Engineering

Fellow: Royal Society of Canada
Levente Diosady (ChemE)
Brendan Frey (ECE)

Fellow, College of New Scholars, Artists & Scientists: Royal Society of Canada
David Sinton (MIE)

Fleming Medal and Citation: Royal Canadian Institute
Molly Shoichet (ChemE, IBBME)

Hatch Innovation Award: Canadian Society for Chemical Engineering
Milica Radisic (IBBME, ChemE)

Jules Stachiewicz Medal: Canadian Society for Mechanical Engineering
Sanjeev Chandra, Mechanical & Industrial Engineering

Julian C. Smith Medal: Engineering Institute of Canada
Alberto Leon-Garcia, Electrical & Computer Engineering

Medal for Distinction in Engineering Education: Engineers Canada
Jonathan Rose, Electrical and Computer Engineering

Outstanding Career Centennial Award: Transportation Association of Canada
Ezra Hauer, Civil Engineering

Provincial Awards

Citizenship Award: Ontario Professional Engineers Awards
Claire Kennedy (ChemE 8T9)

Engineering Excellence Medal: Ontario Professional Engineers Awards
Jeanette Southwood (ChemE 8T6, MASc 8T8)

Gold Medal: Ontario Professional Engineers Awards
Cristina Amon (MIE)

Management Medal: Ontario Professional Engineers Awards
Michael Butt (CivE 6T3)

OCUFA Teaching Award: Ontario Confederation of University Faculty Teaching Associations
Greg Evans (ChemE)

University of Toronto Awards

Distinguished Professor of Microcellular Engineered Plastics
Chul Park, Mechanical & Industrial Engineering

Distinguished Professor of Urban Systems Engineering
Mark Fox (MIE)

Inventors of the Year Awards
Parham Aarabi, Electrical and Computer Engineering
Richard Cobbold, Institute of Biomedicine and Biomedical Engineering, Electrical and Computer Engineering
Hugh Liu, Institute for Aerospace Studies

Joan E. Foley Quality of Student Experience Award
Brenda McCabe, Civil Engineering

President’s Teaching Award
Greg Evans (ChemE)

University Health Network Inventor of the Year Award
Milos Popovic (IBBME)

University Professor
Ted Sargent, Electrical and Computer Engineering

Vivek Goel Faculty Citizenship Award
Doug Reeve, Chemical Engineering & Applied Chemistry

Faculty of Applied Science & Engineering Awards

Agnes Kaneko Citizenship Award
Belinda Li, Electrical & Computer Engineering

Early Career Teaching Award
Scott Ramsay, Materials Science & Engineering

Faculty Teaching Award
Jason Foster, Engineering Science

Harpreet Dhariwal Emerging Leader Award
Kelly Hayward, Electrical & Computer Engineering

Influential Leader Award
Joe Baptista, Mechanical & Industrial Engineering

Innovation Award
Darlene Gorzo, Jaro Pristupa & Joe Wong, Electrical & Computer Engineering

Quality of Student Experience Award
Mike Mehramiz, Electrical & Computer Engineering

Research Leader Award
Honghi Tran, Chemical Engineering & Applied Chemistry

Sustained Excellence in Teaching Award
Jonathan Rose, Electrical & Computer Engineering

Teaching Assistant Award
Siyu Liu, Electrical & Computer Engineering

© 2022 Faculty of Applied Science & Engineering